Návod na počítačové zpracování meteorů
druhá část

Vrátit se na předchozí stránku, skok na třetí nebo čtvrtou část.

Pokud je pozorovatel v databázi, můžeme pokračovat volbou Databáze - Založení nových databází. Jméno dáte podle datumu ve formátu RRMMDDx, kde "x" je písmeno,  které rozlišuje jednotlivá pozorování, pokud je jich z dané noci více. Začíná se od začátku abecedy, takže v našem případě zvolíte jméno 050911a.

Založení nových databází

Odklepnete libovolnou klávesou a pokračujete volbou Nastavení - Nastavení přepínačů. Zde zaškrtnete volbu Zákres a ukončíte tlačítkem Potvrdit.

Nastavení přepínačů

Poslední krok, který se musí udělat před začátkem typování dat je zjistit střed zorného pole. Určuje se podle takzvané "hlavní" mapy, která je uvedena v Ukázkovém protokolu v kolonce Mapy na prvním místě - před závorkou.

Určení "hlavní" mapy

Jak je patrné z předchozího obrázku,  zde byla hlavní mapa číslo 3. Pokud není hlavní mapa takto určena, použije se ta, ve které je zakresleno nejvíce meteorů. V programu METEORY vyberete volbu Systém - Pomocné údaje a najdete tabulku Souřadnice středů map. Z té zjistíte, že v našem případě jsou souřadnice středu zorného pole 270 a +60.

Souřadnice středů map

A nyní se konečně můžete pustit do vyplňování jednotlivých databází. Začnete volbou Pomocná - Oprava databáze. Otevře se Ukázková pomocná databáze:

Ukázková pomocná databáze

Tuto databázi je zapotřebí upravit podle napozorovaných dat:

● V prvním řádku opravíme datum na 2005 09 11/12.
● V druhém řádku jsou údaje o pozorovacím stanovišti. Ty opíšeme z Ukázkového protokolu.

Údaje o stanovišti

Pokud by údaje v protokolu nebyly úplné (třeba by nebyly uvedeny souřadnice), je možné údaje o nejčastějších pozorovacích stanovištích najít přímo v programu METEORY ve volbě Systém - Pomocné údaje:

Seznam pozorovacích stanovišť


Údaj musí být zapsán ve formě: název stanoviště (nesmí obsahovat pomlčku a měl by být bez diakritiky), čárka, jedna mezera, velké písmeno N, severní zeměpisná šířka, jedna mezera, velké písmeno E a východní zeměpisná délka. Pokud jsou souřadnice známé jen na stupně a minuty, musí se chybějící vteřiny nahradit dvěma mezerami, jak je vidět výše třeba u stanoviště Plzeň Bory nebo Kladruby. V našem případě zapíšete Bazantnice, N495602 E131632.

Zadání pozorovacího stanoviště


Pokračovat na další stránku, skok na první nebo čtvrtou část.

Ověření validity kódu HTML