Návod na počítačové zpracování meteorů
čtvrtá část

Vrátit se na předchozí stránku, skok na první nebo druhou část.

Pokud budete mít zadána všechna data do počítače, ukončete formulář současným stiskem CTRL a END, tím se dostanete do základní nabídky. V nabídce Databáze - Kontrola databází zkontrolujte, zda jste neudělali při přepisování dat chybu. Pokud ano, opravte ji a uložte opět klávesovou kombinací CTRL + END. U správně natypovaného pozorovaní by se mělo objevit toto:

Kontrola databází

Nyní můžete vytvořit Zakreslovací protokol. Použijte volbu Databáze - Zakreslovací IMO. Objeví se okno, kde máte zadat jméno zakreslovacího protokolu.

Zadání jména zakreslovacího protokolu

Ponechte přednastavené jméno 050911AZ.TXT, pouze změňte koncovku na 050911AZ.ZAK a dejte Uložit. Na obrazovce se ukáže, jak bude protokol vypadat:

Zakreslovací protokol

Ve spodní části protokolu jsou uvedené poznámky - v našem případě je to řádka s textem 0001 maximum. Tyto poznámky je zapotřebí přeložit do angličtiny. Pro snadnější překlad je možné použít soubor _slovnik.txt, který je v archivu SMPH.zip. V něm najdete překlad nejčastějších poznámek. Když budete protokol opravovat, uložte jej nakonec klávesou F2, pokud nebudete dělat žádné změny, stiskem ESC. Tím se dostanete do hlavní nabídky a volbou Systém - Konec programu ukončete program.

Nyní je zapotřebí přepočítat souřadnice meteorů z milimetrů na stupně. K tomu slouží program DEMON, který najdete v archivu SMPH.zip. Tento archiv jste už rozbalovali při zjišťování činných rojů, konkrétně zde. Do stejného adresáře nakopírujte i soubor 050911AZ.ZAK, který naleznete v adresáři, který jste zadali zde. Když pak spustíte program DEMON, objeví se DOSové okno a v něm toto hlášení:

File name missing or blank - please enter file name
UNIT 10?

Napište z klávesnice 050911AZ.ZAK a potvrďte ENTERem. Objeví se další hlášení:

File name missing or blank - please enter file name
UNIT 10? 050911AZ.ZAK
File name missing or blank - please enter file name
UNIT 11?

Nyní napište 050911AZ.ZAP (liší se od předchozího pouze posledním písmenem) a opět potvrďte ENTERem. Okno se zavře a v adresáři se vytvoří soubor s tímto názvem.

Jako poslední krok je zapotřebí zjistit, zda vytvořený protokol odpovídá standardu IMO (International Meteory Organization). K tomu slouží program VISUAL. Když jej spustíte, objeví se na obrazovce:

File name missing or blank - please enter file name
UNIT 10?

Napište 050911AZ.ZAP a potvrďte ENTERem. Pokud okno samo zmizí, je soubor v pořádku a vyhovuje. Jestliže se však objeví toto hlášení:

File name missing or blank - please enter file name
UNIT 10? 050911AZ.ZAP
File name missing or blank - please enter file name
UNIT 11?

Je zapotřebí vyplnit jméno souboru s chybami (například chyby.txt) a teprve potom se program ukončí. Když pak otevřete soubor chyby.txt, uvidíte, co je v protokolu špatně. Opravte to a zkuste provést kontrolu znovu. Pokud je tentokrát již vše v pořádku, je vaše práce u konce.

Výsledný protokol 050911AZ.ZAP by měl vypadat takto:

Hotový protokol

Pokud se vám podařilo se zdárně probojovat až sem, zkuste si stáhnout nový Ukázkový protokol a ten už zpracujte sami.
Výsledek spolu se všemi pracovními soubory zašlete na můj e-mail a já vám napíšu, jak jste byli šikovní :-)

Jinak samozřejmě uvítám i jakékoliv ohlasy, připomínky nebo tipy na vylepšení tohoto návodu, dokonce i kritiku :-)


Skok na první, druhou nebo třetí část.

Ověření validity kódu HTML